Измислят ли се нови лекарства наистина?
Най вероятно въпросът ви се струва безсмислен. Естествено, че се измислят. Аптеките са пълни с все повече нови медикаменти, нали така?
Или не е точно така?
Ако човек се поразрови и си даде сметка колко точно пари потъват във фармацевтичната индустрия с цел „измисляне“ и патентоване на лекарства – тогава ще си даде отговор на въпроса дали наистина се измислят толкова нови лекарства, колкото ни се струва.
Какво тогава се пуска на пазара всяка година?
Отговорът е: генерични продукти!
Какво е генерично лекарство?
Четем в един от официалните сайтове, представящи обяснение що е то генеричен продукт: „Генеричните лекарства съдържат същото активно вещество като оригиналните фармацевтични продукти. Те трябва да предлагат същата дозировка за лечението на съответното заболяване като оригиналните лекарства. Генеричните продукти трябва да покажат биоеквивалентност и да докажат, че действат на човешкия организъм по същия начин като референтния медикамент.“
Биоеквиваленти на оригинала! Т.е. имате аналгин и после още 10–20 варианта на аналгина. Само че с различни наименования, с различни опаковки и с различни производители.
Продължаваме да четем: „Биоеквивалентност означава, че генеричните и оригиналните продукти за взаимозаменяеми.“
Абсолютно точно казано. Дали ще изберете едното или другото – все тая!
А ето и най-важният момент: „Генеричните продукти се пускат на пазара след изтичане патента на оригиналния продукт.“
Патентът за един медикамент трае 20 години. Заместители, подражания, копия на оригиналния продукт могат да се появят след изтичане на този период.
Защо заместителите се появяват на рояци в края на изтичането на всеки патент на оригиналното лекарство?
Ако вярвате на рекламите – за да дадат на потребителите нов, усъвършенстван, също толкова добър, но в много случаи дори по-евтин продукт.
И ако беше истина – щеше да е наистина добре.
Само че не е истина.
И в случай, че все още има някой, който не се е досетил каква е истинската цел на генеричните продукти – нека го кажем направо: Пари!
Един устат журналист — Бен Голдейкър — го е казал много точно: „Генеричните лекарства не са значително откритие в областта на човешкото здраве. Те са просто открития в областта на правенето на пари.“
Защо ви е да избирате между 20 вида хапчета за главоболие?
За да имате избор?
И как точно ще направите избора си?
Спрямо ефикасността на лекарството?
Нека да не се шегуваме!
Естествено, че ще изберете лекарството, което или ще ви препоръча лекарят ви, или аптекарят, или телевизионният екран. Най-често ще се повлияете от рекламите, независимо дали го съзнавате, или не.
Не познаваме нито един пациент, който да е решил да потърси и изчете изследванията на лекарството, историята му – върху колко човека е тествано, как точно влияе и какви са резултатите от изследванията.
Мислите си, че имате избор, но нямате.
Мислите си, че влизате в аптеката и вие правите избора на лекарство, но и това не е така.
Какво да кажем за генериците, създадени от същите фармацевтични компании, които са създали и оригинала? Каква е логиката на подобно действие?
Логиката е желязно-финансова!
За генеричните лекарства, пуснати от същия производител на оригиналния продукт, ще ви кажат, че производителят е приложил „иновация“. Ще използват думата „подобрен“.
Но вие си знайте, че иновацията е не в здравния, а във финансовия сектор.
Защо? Защото по някакво съвпадение, случайност иновацията се случва точно преди да изтече патента на оригинала.
И не, не ви казваме да не пазарувате генерични продукти.
Казваме ви само, че когато си купувате „нов“ и „подобрен“ продукт — в него няма нищо ново и нищо подобрено.
Подобрен е само методът за източване на пари.
Минимум 1–2 години време са необходими, за да се пусне един медикамент на пазара. Това е много време. Това са много пари.
Пари за „измисляне“ на „ново“ лекарство. Пари за изпитването му. Пари за регистрирането му. Пари за маркетинга му. Пари, които плащаме всички ние – от нашите данъци. Пари за здравеопазване, които пари са всъщност пари за финансово опазване. Не нашето обаче.
И в крайна сметка – пари, за да си купите нещо ново, което е абсолютно същото като старото.
Ето защо е безкрайно арогантно да се твърди, че генеричните лекарства са по-евтини.
Че са създадени, за да могат хората да получат “същото качество на достъпна цена”.
Та същите тези хора вече са платили прескъпо с данъците, които им налагат за същия този уж по-евтин и плачевно еднакъв заместител!
1 коментар
Вземи RSS