“Ние сме това, което правим по навик.” — Аристотел
Навиците могат да бъдат най-голямото ни богатство и най-голямата ни беда. Всичко зависи от това, дали навикът ни помага, дали ни „дърпа нагоре“ или ни пречи, а понякога дори – дали бавно ни погубва.
Знаете ли наистина какво е навик?
Навик е както пушенето, пиенето, преяждането, така и злословенето, бедността и черногледството.
Не вярвате ли? Е, значи ще трябва да ви убедим!
Навик е както ставането рано, здравословното хранене и превенцията, така и богатството, оптимизмът и… щастието.
Не ви се вярва? Значи ни предстои дълъг и интересен път. Ще го извървим заедно, ако имате желание, в рубриката „Причината да се събудиш”.
Защо навиците са толкова важни?
Защото ни създават изключително удобство. Те ни пестят време и енергия. Веднъж създаден навикът, превърнат в автоматично действие, означава че никога повече не ни се налага да мислим как точно изпълняваме действието. А това е изключително важно!
И в случай, че не осъзнавате силата на навиците, само си представете какво би означавало, ако всеки ден наново измисляхме какъв да бъде утринния ни ритуал /как точно да си измием зъбите, да се изкъпем или не, какво да закусим и пр./. Или откъде да минем, за да отидем на работа. Или как да отговорим на поредното позвъняване. Дори автоматичното „Ало“ или „Моля“ или “Кой” е създаден навик, който ви помага всеки ден.
Схванахте, нали? Едва ли бихме успели да бъдем ефективни, ако измисляхме отново и отново, как да реагираме във всеки един момент.
Навиците са удобни като стария ви любим панталон. Нещо практично и познато, в което винаги можеш да се вмъкнеш. Може и да не е красиво, но си е ваше и в него се чувствате удобно.
Навиците са успешни, утъпкани модели, които следваме, защото винаги ни носят някаква полза.
Внимание! Понякога ползата може да бъде:
- невидима или скрита;
- да изглежда като вреда;
- с времето да изгуби „давността“ , а оттам да изгуби и смисъла си;
- да се превръща във вреда.
Но винаги всичко започва с ползата и именно ползата дава сила на навика.
Често навикът се ражда като отговор на дадена нужда.
Дори „вредните“ навици се създават „с идеална цел“. Пушенето например може да е начин за тийнейджъра да се вмести в новата среда, да бъде готин, да бъде като другите. После вече тийнейджърът е приет и няма нужда „да се доказва“, след години вече възрастният пушач /отдавна забравил ползата – приемането в най-яката компания/ отчаяно се опитва да спре цигарите, но навикът е вече отгледан и здраво укрепнал.
Как да се отървем от “вредния” навик — в три стъпки…
Три са стъпките, които трябва да следваме, за да се отървем от вредните навици и да ги заместим с нови — полезни.
1. Осъзнайте навиците си.
Всички навици! И вредните, и полезните, и изглеждащите ви като неутрални.
Мислите си, че сте наясно със своите навици? Е, имаме новина за вас! Не сте! И ще се уверите сами в това. Как да го направите? Със записване! Всеки ден! Но за това по-подробно — в следваща статия.
2. Открийте скритата полза във всеки навик – особено във вредните.
Защо е важно това? За да разберете каква е била първоначалната полза от днешните ви вредни навици. Помнете! Всеки навик носи накаква полза – може да е криворазбрана, но полза винаги има.
3. Променете/заменете навика.
Помнете! Няма такова нещо като „изкореняване на навик“! Нищо в природата не се губи. Може само да промени формата си или да бъде заместено от нещо друго, защото природата не търпи вакуум. Новото действие заместител задължително трябва да ви носи ползи. А заместването на вредния навик си е цяло изкуство.
Какво трябва да знаете, в случай че решите да се захванете с трите стъпки:
Стъпка 1 е труд, постоянство и упорство.
Стъпка 2 е наблюдателност, постоянство и упорство.
Стъпка 3 е изобретателност, постоянство и упорство.
И най-вече ще ни трябва вашето доверие, за да ги извървим заедно! Ще ви покажем как. Стъпка по стъпка – в рубриката „Причината да се събудиш“.
Ако споделяте начина ни на мислене – присъединете се към идеята Bezlekarstva в социалните мрежи!